Ohlas čitateľky Marty (článok)

Vždy som bola ten typ, ktorý si to príležitostne namieri do kníhkupectva, nie príliš dlho sa poprechádza medzi regálmi a po prečítaní niekoľkých obsahov na zadných stranách knižiek sa rozhodne, koľko peňazí nechá v pokladnici. Myslím, že nasledujúci fakt len vypovedá o mojej vlastnej obmedzenosti a lenivosti. Vďaka bohu, čítam blogy a našla som si medzi nimi srdcovky. Patrí sem aj blog eprakone, ktorý čítam už nejaký ten rôčik. Poznáte to – občas sa ocitnete, resp. padnete do fázy, kedy naozaj netušíte, čo so sebou. Približne v tomto období vydala moja obľúbená „blogerka“ knihu s názvom Voľný pád.

Povedala som si, že zopár eur ma nezabije. Myslím, že v tom období som zarábala s určitou pravidelnosťou a prišlo mi fér investovať raz za čas aj do seba. Knižka dorazila asi o týždeň. Dovtedy sa však udialo množstvo vecí a ja som úplne zabudla, že som si produkt objednala. Viete si predstaviť moje prekvapenie, keď som otvorila balíček a zacítila závan čerstvo tlačenej knihy. Nie je nič lepšie ako vôňa novej knihy, možno tak vôňa čerstvo nariedenej farby.

Okamžite som sa posadila a začala ju čítať. Myslím, že som v tej dobe ešte celkom nebola pripravená čítať podobnú literatúru, pretože mnoho vecí z deja mi nedávalo zmysel a mnoho vecí som akoby nepobrala na prvýkrát. Knihu som prelúskala, páčila sa mi, ale niečo mi hovorilo, že by som si ju mala prečítať s odstupom času znova. Ak mám pri knihách, alebo hudbe podobný pocit, väčšinou môj vkus ešte nedostatočne vyzrel a musím počkať.

Čakanie sa vyplatilo!

Nedávno som navštívila starých známych na východe a knižka na mňa elegantne zamávala z poličky. „Vezmem si ťa,“ pomyslela som si. Je malá, praktická, zmestí sa vám pomaly aj do vačku mikiny (žartujem) – do vlaku ako stvorená. Na ceste z Púchova do Popradu som sa vážne začítala. Ako je možné, že mi toľko maličkostí uniklo na prvýkrát. Keby som sa riadila podľa rád knihy, ušetrila by som si toľko konfliktov a negatívnych emócií. Je možné, že som to predtým nevidela?

Správanie postáv mi prichodilo na druhý pokus omnoho logickejšie a racionálnejšie ako pri prvom čítaní. Dokonca samotná Milka, ktorá rozhodne nebola mojou obľúbenou postavou sa ňou stala takmer okamžite po prečítaní prvých strán.

Rada by som vyzdvihla a poukázala na jednu scénu, pri ktorej sa Milka pochytí s Jurajom a vznikne medzi nimi konflikt. Na prvýkrát pohľad neriešiteľná záležitosť, pre ľudí s cholerickým základom aký mám ja. A potom prišiel Noro, na celú záležitosť sa pozrel cez svoju optiku a mne zrazu došlo, akými komplikovanými sa môžu niektoré situácie stať, len preto, že máme klapky na očiach, poprípade obmedzené videnie. Knižku som posunula kamarátke. Obe máme od nepamäti konflikt s otcom. Každá po svojom, no základ rozporu je zhruba rovnaký.

Vďaka knižke myslím inak!

Nedávno som sa pokúsila aplikovať Norov spôsob myslenia na aktuálne vzniknutý problém s otcom. Výsledok nebol taký, ako som očakávala, no rozhodne som sa cítila inak. Hádal sa on, ja som celú situáciu analyzovala a musím uznať, že v určitej chvíli som dokázala vidieť veci, ktoré boli môjmu zraku predtým ukryté. Celé moje nazeranie na situáciu sa razom zmenilo a už som bolestivé emócie prežívala menej tragicky. Je mi jasné, že vytrénovať sa do stavu totálnej apatie voči konfliktu ma bude stáť ešte veľa nervových vlákien, no rozhodne nehádžem flintu do žita.

Okrem pútavého príbehu, sympatických postáv a príjemného čítania odporúčam knihu ľuďom, ktorí si prechádzajú hádavým obdobím s okolím. Nehovorím, že Voľný pád je zaručený recept od psychológa, ale ponúka spôsob ako si rozšíriť obzory pri nazeraní na dianie. Autorka takisto ponúka zaujímavý prerod postavy (a nie jednej), príjemnú atmosféru a navyše má celá knižka príchuť Maggi mágie. Pri písaní je sama sebou a na nič sa nehrá. V knižke je množstvo nespisovných výrazov, ktoré však nepôsobia rušivo, práve naopak. Pridávajú mini-dielku na autentickosti.

Momentálne sa vytešujem, pretože očakávam druhý diel. Akú knihu ste naposledy čítali vy?

Mrkvis

http://martickinesmetisko.blogspot.sk/2015/08/knizne-nebicko-volny-pad.html

 

Chceš pridať komentár?

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s