O snoch

“Hovorí sa, že ak na teba niečo zapôsobí veľmi hlboko, tak sa ti o tom nesníva okamžite, ale až po dlhej dobe. Mala si nejaký taký zážitok s drakmi?”

Pokrútila som hlavou.

“No tak potom ten drak bude nejaká tvoja projekcia.”

“Moja čo?“

“Projekcia,” vysvetľoval trpezlivo. “Niečo v tebe sa derie na povrch. Ty to nevieš postihnúť inak než tým, že tomu dáš istý obraz.”

“Ale prečo práve draka?”

“Lebo ten drak pre teba niečo predstavuje.”

/…/ Zamyslela som sa. “Ale keď sa mi sníva stále o drakovi, tak to asi niečo znamená, nie?”

“Iste… Dobre, poďme na to. Čo presne sa ti snívalo?”

“Bola som drak a došla som do dediny zožrať dedinčanov.”

“Ďalej.”

“No bola som tam už párkrát a oni si na mňa postriehli a zranili ma a zabili ma.”

“Normálne ťa v tom sne zabili? Videla si sa mŕtva?”

“Nie, ale videla som harpúnu a cítila som, ako ma udiera medzi oči.” Striasla som sa.

“A teraz poďme na celý sen: ako by si ho zhrnula do jedinej vety, keby si nesmela nazývať veci ich menami?”

To ma dostalo. Pomenovávanie je ľuďom také samozrejmé, že bol problém povedať, čo sa mi vlastne snívalo. “Bola som niečo, prišla som niekam a pretože som si nedala pozor, niekto ma dostal.”

“Niekto ti ublížil,” opravil ma Noro.

“No dobre… niekto mi ublížil.”

“Ako si sa v tom sne ako drak cítila?”

“Najprv som bola mocná a pohŕdala som všetkými. Potom som si uvedomila, že som ich podcenila. A potom som sa už len bránila a snažila sa zachrániť si život. Ale potom mi ublížili a pochopila som, že už si ho nezachránim, a len som chcela, aby tieklo čo najviac krvi. Ich krvi.”

Noro sa uškrnul. Jeho úškrny ma nezraňovali, pretože v nich bolo niečo chápajúce, neposudzovačné. Bol to skôr úsmešok, ako keď na niečo čakáte a ono to odrazu príde.

“Vyzerá to, že nejaká sila v tebe sa chce prejaviť, ale nevie, ako. A bojí sa, že ak si nenájde spôsob, ako sa prejaviť, tak ju ten zvyšok z teba zabije. To by mohol byť ten drak. A tí dedinčania – to si najskôr tiež ty, nejaká iná tvoja časť. Najčastejšie je sen výlučne o nás a naše rôzne osobnosti si v ňom vyštrngávajú, kto z koho. Takže časť v tebe je ‘drak’, bytosť silnejšia a preto cítiaca pocit nadradenosti, ale tie slabšie časti z teba, ‘žrádlo’, ťa aj tak dostanú. Sú slabší a napriek tomu ťa ohrozili, zahnali do kúta a skántrili.”

“Vidíš…” Zaujalo ma to. “A ten drak chcel zniesť vajíčko a to vajíčko v ňom zabili,” doplnila som.

Prisvedčil. “Potvrdenie predpokladu. Takže vyzerá to, že si sa dostala do kontaktu s prostredím, ktoré pre teba nie je prirodzené, pretože pre draka nie je prirodzená ľudská dedina. Chodila si tam terorizovať, pretože si tak trochu pohŕdala tými, čo v dedine žili. A podcenila si ich – poranili ťa viac, ako si si dokázala predstaviť. Pripomína ti to nejakú situáciu v tvojom živote?”

“Ani nie.”

“Kým obvykle pohŕdaš?”

“Hlupákmi a slabochmi. Aj keď… hlupákmi len vtedy, keď sa naparujú a myslia si, že sú múdrejší ako ja. Ale slabochmi vždy.”

“Prečo slabochmi vždy?”

Otázka ma zaskočila. Nebola som pripravená a tak ma šľahla ako tá harpúna medzi oči. Odrazu som porozumela. “Asi preto, že sama sa podozrievam zo slabosti a nenávidím to na sebe i na iných.”

Noro sa spokojne usmial. /…/ “No, najrozumnejšie by bolo zistiť, prečo sa ti sníva práve o drakovi. Čo presne v tvojom ponímaní ten drak predstavuje? A keď to budeme vedieť, potrebuješ to prejaviť – možno nie v plnej sile, ale dať tomu možnosť nejako sa ventilovať a tým prežívať. Zniesť to svoje vajíčko. To by mohlo tvoje nočné mory zastaviť,” usúdil zamyslene.

Uložiť

Chceš pridať komentár?

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s